Facebook Pixel 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinliği - Duyurular | Zübeyde Hanım Eğitim Kurumları
Zübeyde Hanım Koleji Loading Logo

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinliği Buca’da yapıldı
“Türk Milleti, vatana nasıl sahip çıkılır herkese gösterdi”

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü yıl dönümü nedeniyle Buca Kaymakamlığı tarafından düzenlenen anma etkinliği, Zübeyde Hanım Eğitim Kurumları Buca Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Buca Kaymakamı Fecri Fikret Çelik, darbe girişiminde canını ortaya koyan şehitlerin ve gazilerin vatana nasıl sahip çıkıldığını tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.
Zübeyde Hanım Eğitim Kurumları Buca Kampüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Buca Kaymakamı Fecri Fikret Çelik, Buca İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Can, Buca İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Dursun Değirmenci, Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Serdar Kapıcı, Zübeyde Hanım Eğitim Kurumları Kurucuları Ali Deniz, Ali Büyükyıldız ve Murat Deniz ile Buca’daki okulların müdür ve yöneticileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından hayatını kaybeden şehitler için Kur’an tilavetinin okunduğu anma etkinliğinde Sezai Karakoç Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İhsan Polat, Türkiye’de Geçmişten Günümüze Darbeler Tarihi isimli bir konuşma yaptı. İhsan Polat, yeniçerilerin desteği ile 2. Bayezid’in tahttan indirilerek yerine 1. Selim’in getirilmesiyle Türkiye’deki askeri darbe serüveninin başladığını söyleyerek, “Genç Osman ise yine asker öncülüğünde başlayan isyanla ihtilal sonucu katledilen ilk sultan olarak tarihteki yerini almıştır. 2. Abdülhamit’in tahttan indirilmesi ile devam eden ihtilaller, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde de kendisini göstermiştir” dedi. Daha sonra 1960 ve 1980 darbelerinin gerçekleştirildiğini, 28 Şubat sürecinin de bir tür post-modern darbe olayı olarak tarihe geçtiğini ifade eden Polat, 15 Temmuz 2016 yılında yaşanan kalkışmanın devleti tamamen ele geçirmek isteyen ihanet çetesinin bir ürünü olduğunu ancak milletin bu kalkışmaya izin vermediğini ifade etti.

VATAN NASIL OLUNUR HERKESE GÖSTERDİK
Buca Kaymakamı Fecri Fikret Çelik ise, 15 Temmuz gecesi ihanet çetesinin Türk milletinin özgürlüğüne, umutlarına ve geleceğine pranga vurmak istediğini ancak aziz Türk Milleti’nin bu oyunu bozduğunu belirterek, “bütün dünya, bir milletin yurduna nasıl sahip çıktığına, o gece bir kere daha şahit oldu. Bizler bu ihaneti hatırlayarak yaşamaya devam edeceğiz. Gecenin karanlığının ardında güneşli bir gün gizlidir. O gece şehadet şerbetini içen aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz, bir toprak nasıl vatan olur, vatana nasıl sahip çıkılır herkese gösterdi” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından 15 Temmuz kalkışması ile ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı, sonrasında 15 Temmuz gecesi yaşanan olaylarla ilgili fotoğrafların yer aldığı sergi gezildi.